Hogyan kezeljük az érzelmileg megterhelő helyzeteket?

Amikor jól mennek a dolgaink, akkor úgy érezzük jöhet bármi megoldandó meg tudunk birkózni vele. A nehezebb időszakaim visszatekintve csodálkozunk is rajta, hogy az adott dolog miért tűnt nehéznek. Előfordulnak olyan nehéz napok is, amikor nehezen kezeljük a negatív érzéseinket. Hogyan lehet jobban kezelni őket? Miként fordíthatjuk akár az előnyünkre ezeket?

Nehéz helyzetekben kreatívabban gondolkodunk

A nehéz helyzetek kreatívabb gondolkodásmódot követelnek meg. Az ezzel kapcsolatos negatív gondolatokból, hajlamosak vagyunk szövevénye más történeteket kitalálni. Emiatt rosszabb időszakainkat tekinthetjük a fejlődés lehetőségének egyik módjaként. Ha sikerül jobban fogjuk érezni magunkat, és fejlesztjük az érzelmi intelligenciánkat, amely egyfajta lelki rugalmasság, az a képességünk, amellyel felismerjük megértjük és kezeljük a saját és mások érzelmeit.

Félelem

Amit nem tudunk kontrollálni attól félünk. A legjobb megoldás a félelem ellen az önbizalom építés. Meg kell tanulnunk bízni magunkban, hogy képesek leszünk kezelni a váratlan helyzeteket, bármi is történjen. Hiába tudjuk, hogy a félelem evolúciósan belénk van kódolva, hiszen a túlélésünk egyik eszköze. Természetes érzelem, mégsem örülünk, ha felbukkan. A felismerése és a vele való szembenézés segíthet a megküzdési készségeinek fejlesztésében és a rezilliensebbé is válhatunk általa és még az önbizalmunkat is növeli. A félelmet ne próbáljuk meg magunk előtt tagadni vagy elnyomni. Természetes érzés és ha elfogadjuk azzal már kissé meg is szelídítettük.

Ítéletek

Szinte mindannyian tartunk attól, hogy megítélnek vagy igazságtalanul megbírálnak mások. El kell, hogy fogadjuk bármit teszünk mindenképpen meg fognak ítélni. Előfordulhat az is ilyenkor, hogy valamilyen régebbi helyzethez kapcsolódó emlék, sérülés aktiválja ezt a félelmet és a jelenben nincsen realitása.

Félhetünk az ismeretlentől is, mert az ismeretlen mindig félelmetesnek tűnik. Ebben az esetben próbáljunk minél több információhoz jutni a témában, ezzel csökkentve a bizonytalanságunkat.  

Értékeljük át a dühünket

A düh különös érzés. Egyszerre pusztító és fontos dolgokra hívja fel a figyelmünket, mi az, ami, úgyhogy aki iránt dühöt érzünk. Ha az irányításunk alatt tartjuk akár hasznunkra is válhat. A sokszor sok helyen hallott számolj el 10-ig, ez esetben is működhet. Időt nyerve össze tudjuk szedni a gondolatainkat és nem indulatból fogunk reagálni az adott helyzetben. Feltehetjük magunknak az alábbi kérdéseket:

  • Miért vagyok mérges? Van rá valódi okom, vagy csak érzékenyen érint a téma.
  • Hogyan tudnám asszertíven kifejezni a dühömet?
  • Valóban nagyon bosszantó ez a helyzet? Néhány hét múlva is ennyire zavarna?

Ha dühösek vagyunk az egy intenzív érzés és akár motivációként is használhatjuk. Például egy régen halasztgatott dolgot csak azért is befejeztünk.

Szomorúság

Intenzív érzés, ami átcsaphat önsajnálatba vagy tartós letargiába. Édes bús emlékeket is felidézhet vagy motivációt adhat a változtatáshoz. A szomorúság és az élet része és szükségünk is van ezekre a pillanatokra. Abban is segíthet, hogy például újra felelevenítjük a kapcsolatot egy régi baráttal vagy elvégzünk egy rég halogatott feladatot. Ha a szomorú időszak kissé hosszúra nyúlik és az ok sem egyértelmű akkor kérdezzük meg magunktól:

  • Pontosan mi bánt miért vagyok szomorú? Ezt nem mindig könnyű meghatározni.
  • Mit tehetnék azért, hogy jobban érezzem magam? Mi az, amit ezért megtehetek most rögtön?

Ha tartósan fennálló szomorúságról van szó az depressziót is jelezhet. Ilyenkor érdemes pszichológushoz fordulni a pontos diagnózisért. Önmegfigyeléssel is sokat megtudhatunk az érzelmi állapotunkról. A negatív érzések kezelésében és megértésében sokat segíthet, ha kívülről tekintünk magunkra a helyzetre és arra, hogy mit mutat nekünk mit tanulhatunk belőle. Meditációs gyakorlatok beiktatásával is segíthetjük nehéz érzelmek kezelését.