A lelki egészség fontossága

Önmagunk szeretete és tisztelete megköveteli, hogy a lelki egészségünkre is odafigyeljünk. A környezetünkben megfigyelhetünk olyanokat, akik első ránézésre nagyon jó benyomást keltenek, remekül néznek ki, edzeni járnak, odafigyelnek az étkezésükre és az öltözködésükre. Külsőleg minden rendben lévőnek látszik, a ragyogó külső mögött pedig gyakran folytonos megfelelési kényszer és irreális elvásárok lapulnak. Ez pedig amellett, hogy egészségtelen, hosszú távon nagy károkat képes okozni, mert a külső elvárásoknak való megfelelés rombolja az önbecsülést és porrá zúzza az önbizalmat.

Hogyan lehetünk lelkileg egészségesek?

Bár kimondva talán bonyolultnak tűnhet, elegendő, ha néhány alapvető dologra odafigyelünk. Gondoljuk át, hogyan érezzük magunkat most? Milyen elvárásokat támasztunk magunkkal szemben? Mi az, ami miatt szoktunk szorongani, idegeskedni? Vannak-e olyan régi mintáink, beidegződéseink, amelyek útját állják annak, hogy bátran változtassunk egy számunkra nem kényelmes helyzeten?
Ezek a negatív, destruktív gondolatok bizonytalansághoz, aggodalmaskodáshoz vezethetnek. A lelki egészség összefügg az önismeretünkkel is, amelyet akár tréningen is fejleszthetünk.

Mi is az a mentális egészség?

A lelki egészség vagy egészséges gondolkodásmód annak a megértését jelenti, hogy nem kell hagyni, hogy eluralkodjanak rajtunk a romboló, negatív gondolatok és átvegyék az irányítást. Tekintsünk rájuk inkább úgy, mint az égen futó bárányfelhőkre, jönnek-mennek. Ez nem azt jelenti, hogy teljesen ki zárjuk a negatív gondolatokat, inkább arra biztat, hogy lépjünk túl rajtuk és sorakoztassunk fel érveket ellenük vagy akár el is fogadhatjuk, hogy negatív gondolataink márpedig vannak. A kételkedés is része az életnek. Ennek az elfogadása része a mentális egészségünknek és a lehetőségeket felmérve tehetünk a rossz érzéseink, a negatív gondolataink ellen.

A lelki egészség fejleszthető

Nyugalom és stresszcsökkentés

A stresszes helyzeteket nem tudjuk elkerülni és nem is feltétlenül ez a célkitűzés. a lényeg inkább az, hogy a legnehezebb helyzetekben is maradjunk realisták és megoldásközpontúak. Ismerjük fel a különbséget a tények és a gondolataink, aggodalmaink között. Ne ragadjunk le az apró részleteknél és főleg ne aggódjuk túl őket.

Tisztánlátás

Vannak helyzetek amikor nagyon nehéz dönteni. elsorakoztatjuk a pro és kontra érveket, de egy idő után ezek is csak bonyolultabbnak láttatják a dolgokat. A helyzet egyre negatívabbnak és egyre félelmetesebbnek tűnik. ilyenkor koncentráljunk a számunkra fontos dolgokra, ne gondoljuk túl. Melyek azok, amelyek valóban fontosak a számunkra és tekintsünk el a többi kevésbé fontos részlettől. Ha hajlandóak vagyunk kettőt hátra lépni és tisztább fejjel tekinteni a helyzetre csökkeni fog a bizonytalanság és döntésképtelenség.

Együttérzés és elfogadás

Ezeket elsősorban saját magunk számára adjuk meg. Hiába vagyunk együttérzőek másokkal, ha saját magunkkal nem bánunk jól. Ha állandóan másokkal hasonlítgatjuk össze magunkat megkérdőjelezve a képességeinket, azzal felesleges terheket akasztunk a nyakunkba és szabotáljuk a sikereinket. A felesleges aggódással nagyon sok energiát pazarolunk el és nem marad arra, hogy valóban éljük az életünket, új dolgokba kezdjünk bele és fejlődjünk.

Koncentráció

Fontos összetevője a lelki egészségnek a koncentráció. Rohanó világunkban minden pillanatban történik valami, ami elvonja a figyelmünket attól, amit éppen csinálunk. A közösségi médiának is nagy szerepe van ebben, azzal. hogy a lemaradtam valamiről érzést kelt bennünk, ha nem vagyunk elérhetőek minden pillanatban. A lelki egészség egyik fontos összetevője, hogy megadjuk a lehetőséget magunknak arra, hogy egyetlen dologra koncentráljunk. Ezzel bele tudjuk tenni azt az energiát, ami a sikerhez vezető úthoz vezet. Amikor nagyon kell koncentrálnunk valamire, akkor próbáljuk meg minimalizálni a zavaró dolgokat. Némítsuk le vagy kapcsoljuk ki a telefonunkat és minden figyelmünket az adott dologra fókuszáljuk.

Bátorság, kockázatvállalás

A bátorság nem az, amikor úgy kezdünk bele valamibe, hogy biztosak vagyunk a pozitív végkimenetelben. sokkal inkább az, amikor akkor is belekezdünk amikor tele vagyunk kétellyel. Akkor is bátorságról teszünk tanúbizonyságot amikor az egyszeri nagy dobás helyett sok kicsi lépést teszünk meg a kitűzött célunk érdekében. Mint ahogyan a ház felépül téglánkként, úgy építjük fel az önbizalmunkat a lelki egészségünket.