Találjuk meg a lelki békénket

A belső béke ott van az orrunk előtt és mégis mindig úgy érezzük, hogy hiába nyújtjuk ki utána a kezünket mindig tovalibben, pedig csak meg kellene ragadnunk. Az, hogy nem tesszük meg ezt annak számos oka lehet: nem tanítottak meg rá minket, társadalmi nyomás, valamilyen trauma vagy akár több ok is egyidejűleg.  Első lépésnek éppen elég lehet, ha elengedjük a rossz szokásainkat.
A belső béke úgy születhet meg bennünk, ha át hangolódunk rá, hogy az életet úgy fogadjuk el ahogy van és nem ahogyan szerintünk lennie kellene.

Éljünk a mai napnak

Mindannyian rengeteg időt töltünk el azzal, hogy azon agyalunk mit mondtunk tegnap vagy mi történt két hete. Azzal, hogy a múltban ragadunk csupán az időnket vesztegetjük. akármennyit gondolkodunk rajta a múltat nem tudjuk felülírni így okafogyott dolog a múltunk rabságában élni. Csak úgy válhatunk szabaddá, ha elfogadjuk a dolgokat olyannak amilyenek és elengedjük az ellenállást. Minél tudatosabbá válunk annál inkább jelen lehetünk a mában, és nagyobb hatással lehetünk a jövőnkre. A nyugalmat és a békét csak a most-ban lelhetjük meg.

Hagyjuk abba az önszabotázst

Ha csupán a múlt tapasztalataiból építkezünk hajlamosak lehetünk rá, hogy elhiggyük nem vagyunk elég jók. Kevesek vagyunk az új munkához, az új kapcsolathoz. Az élet része, hogy megtapasztaljunk jót és rosszat is. Az aggódó kis hangot a fejünkben pedig néha el kell hallgattatni ahhoz, hogy előre tudjunk lépni, az egyhelyben topogás helyett.

A mások véleményét ne helyezzük a sajátunk elé

Mindannyiunknak joga van a véleménykülönbségekhez, de az a leglényegesebb mi mit gondolunk magunkról. Akkor leszünk békében önmagunkkal és akkor találjuk meg a boldogságot, ha a saját hitünk és álmaink szerint éljük az életünket. A szüntelen rohanás a környezetünknek való állandó megfelelési kényszer csak szorongással tölt el és csak rosszul fogjuk magunkat érezni miatta. Hallgassunk meg minden véleményt és ignoráljuk azokat, amelyek kibillentenek az egyensúlyunkból.

A stabil önismeret és önbizalom kifejeződése, hogy figyelmen kívül hagyjuk a minket nem szolgáló nézőpontokat. Fejlesszük folyamatosan az önismeretünket. A naplóírás és a meditáció remek eszközei ennek emellett részt vehetünk önismereti tréningen is. A saját értékrendünk mentén élve az életünket könnyebben kiállunk önmagunkért.

Nem létező problémákat is kreálhatunk

Mindannyian hajlamosak vagyunk rá, hogy bizonyos dolgokra túl nagy jelentőséget tegyünk. Ez lehet egy esemény vagy egy személlyel való kapcsolat. A legtöbbször azon gondolkodunk mi történt, milyen véleménnyel vannak rólunk mások, mit fognak tenni és azon aggódunk mit csináltunk esetleg rosszul, ami miatt megítélhetnek. Mindez a lelki békénk feladását jelentheti, holott lehet, hogy semmi valóságalapja nincs.  Mindezt a múltbéli tapasztalataink alapján tesszük, pedig a múlt elmúlt. Olyan problémákat is kreálhatunk, amelyek nem is léteztek.

Dolgozzuk fel a múlt kellemetlen eseményeit

Ezt a folyamatot úgy állíthatjuk meg ha feldolgozzuk a múlt kellemetlen eseményeit, ha egyedül nem megy akkor szakember segítségével.
Hagyjuk abba az ellenállást a változásnak. Minden nap minden változik egy kicsit. Lehetetlen, hogy úgy maradjanak a dolgok ahogy voltak. Küzdés helyett fogadjuk el a változást és minél kevésbé küzdünk vele, annál könnyebb lesz megbékélni vele.

Találjuk meg a legfontosabb dolgokat az életünkben és hagyjuk, hogy virágba boruljanak. Ha egyedül nem sikerül úgy haladni az életünk valamely területén ahogyan szeretnénk akkor ne szégyelljük pszichológus szakember segítségét kérni.