A házassághoz a rossz percek is hozzátartoznak

A párkapcsolatok többsége intenzív érzelmekkel, szenvedélyes szerelemmel kezdődik, majd ez az érzelmi vihar elcsendesedik, ami nem jelenti azt, hogy a felek kevésbé szeretnék egymást, csupán másképp. A szerelemből szeretet lesz, kialakul egyfajta bizalom. A közös életet erre már sokkal biztonságosabb alapozni: bizalomra, elköteleződésre, egymás iránt vállalt felelősségre.

A házasságban nem csak magunkról döntünk

A házasságban nem igazán van helye önzőségnek. A felek a döntések meghozatalakor nem csupán saját magukról döntenek. Minden egyes döntés hatással van a párjuk életére is. Amikor egy döntést meghozunk nem csupán arra kell tekintettel lennünk milyen hatással lesz ránk az eredmény, hanem arra is hogyan befolyásolja ez a párunk életét, sőt adott esetben a gyermekeinkét is. Ilyen lehet például egy izgalmas és jól fizető külföldi munkalehetőség, ami alaposan kifordíthatja a sarkából a család mindennapjait.

Ilyenkor érdemes egymással szembe állítani a várható előnyöket az elkerülhetetlen hátrányokkal, illetve nehézségekkel. Minden érintett számára lesznek előnyök, illetve hátrányok, az a kérdés a felek mennyit hajlandóak ebből vállalni. Attól, hogy a pár tagjai fizikailag távol kerülnek egymástól még maradhatnak egymás számára ugyanolyan fontosak.

A család a biztos háttér

A család a háttérország. A nyugalom, a pihenés szigete. Egymás tisztelete, az egymáshoz való alkalmazkodás képessége, önzetlenség mind jelen kell, hogy legyen a családi rendszer zavartalan működéséhez. Sajnos sokan feladják, mert ilyen, olyan okok miatt nem sikerül létrehozni az egyensúlyt. Nem tud kialakulni a kölcsönös, adok-kapok egyensúlya. Ha felüti a fejét a probléma érdemes szakember segítségét igénybe venni.

A valódi szabadság elfogadni egymás döntéseit. Egyik fél sem akarja korlátozni a másikat. Ezzel jelentős energiát lehet megtakarítani, mert nem fecsérlődik el az egymással szembeni felesleges vitákra. Ezt az energiát olyan dolgokra lehet fordítani, ami építi a kapcsolatot, rombolás helyett. Ezáltal a kapcsolat élhetőbbé, stabilabbá válik. A humor is fontos része a kellemes kapcsolatoknak. Jó, ha tudunk nevetni egymással és adott estben saját magunkon is.

A gyermeknevelésben fektessük le a szbályokat

Mindez a gyereknevelésben is jó alapot adhat és ami elengedhetetlen az az egységes gondolkodás a témában. A gyermekek nagyon éles szemmel és remek ösztönnel érzékelik a réseket a szülők szigorúságnak álcázott engedékenységét és kivétel nélkül minden lehetőséget kihasználnak, hogy előnyösebb pozícióra tegyenek szert. Amennyiben hiányzik az egység sajnos nem titokban tarható előttük. Stabil párkapcsolat estén nem kérdés, hogy a szülők számára a gyermek érdeke az első. Ezzel elkerülhetőek a felesleges csatározások. Szerencsés esetben a béke mindig fontosabb, mint a saját elvárások. Önismereti munkával mindannyian sokat tehetünk a személyiségünk fejlesztéséért, kellemesebbé tételéért.