A boldogság összefügg-e az empátiával
Az empátia az a képesség, amellyel bele tudunk helyezkedni a másik ember helyzetébe, azonosulni tudunk a nézőpontjaival. Ez a személyes boldogság egyik fontos esszenciája. A most fel növekvő generáció ennek nem igazán van birtokában, ami bizonytalanná és elégedetlenné teszi őket, éppen ezért ennek oktatását már kisgyermekkorban érdemes elkezdeni.
Napjainkban kevésbé vagyunk empatikusak?
Kutatások szerint a mostani nemzedék sokkal kevésbé empatikus, mint a 80-as, 90-es évek fiataljai. A növekvő nárcizmus és a csökkenő empátia összefügghet azzal, hogy már a gyermekek és tinédzserek között is meredeken emelkedik a depresszióval és a mentális problémákkal küszködők száma.
Dániában például tanórán iskolai keretek között oktatják az empátiát, ami 6 és 16 éves kor között minden évfolyam számára heti egy órában megbeszélik az adott csoport problémáit. Kiközösítés, egymás bántása vagy bármilyen ellentét terítékre kerül. Megtanulják megbeszélni a problémákat és azt is hogyan hallgassák meg a társukat. A közösség minden éritett álláspontját végig hallgatja, így minden gyermek fontosnak érezheti magát és tudja, hogy az ő véleménye is számít. Az órák, meleg, barátságos légkörben zajlanak.
A boldogság összetett állapot
A boldogság meglehetősen összetett állapot, számos tényező befolyásolja. Arra is sok szülő kíváncsi, hogyan nevelhet boldog gyermeket a családban. Erre számos tényező van hatással.
Az egyik ilyen fontos összetevő az empátia. Az empatikus szülő érezteti a gyermekével, hogy érdekli mi van vele és mellette van bármi is történjen. Ha a gyermek szorong valami miatt vagy szomorú, ezt a szülő is átéli és valódi támogatást nyújt neki. Erőt és szeretet közvetít felé folyamatosan, azt a megnyugtató érzést, hogy bármi történik, könnyen megoldható és együtt leküzdenek minden nehézséget.
Könnyed, játékos attitüd
A másik fontos tényező, amely a boldogságra igen nagy hatással van, a játékosság. A játékos attitűd azt jelenti, hogy a szigorúság vagy idegeskedés helyett laza, vidám hangnemet használunk. ez nem jelent egész napos viccelődést, de az alaphangulat a derű legyen. A játkossággal felül lehet emelkedni a nehézségeken. A játékosság és a humor biztonságot ad a gyermeknek. Az alapvetően derűs szülői magatartás segíti a gyermeket abban, hogy elhiggyék a világ biztonságos hely. A humor a fegyelmezésben is segítség. Az apróbb kihágásokat kezelhetjük könnyedén, amellyel elérhetjük, hogy kisebb lesz a gyermek ellenállása a fegyelmezéssel szemben.
Aki többet szeretne tudni a gyermeke lelkivilágáról, annak nyitottnak kell erre lennie. A gyermek viselkedésének minden esetben van valami mögöttes oka, amit még ő maga sem ismer fel vagy ha igen akkor sem biztos, hogy megosztja ezt a szülőkkel. Szükséges, hogy a gyermek felismerje, hogy a helytelen viselkedése érzékenyen érinti a szülőt, de ez ne harag legyen, hanem inkább szomorúság. A harag ellenállást vált ki belőle, a szomorúság pedig együttérzést. A gyermeknevelés nem könnyű, de ha megértést tapasztal a részünkről a gyermek, akkor ő is hasonló módon fog közeledni társai felé, így empatikus felnőtt válhat belőle.
Szeretet és elfogadás feltételek nélkül
A feltétel nélküli szeretet és elfogadás elengedhetetlen ahhoz, hogy a gyermek biztonságban érezze magát. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ítélet és címkézés nélkül, elfogadjuk a gyermek érzéseit, gondolatait, anélkül, hogy azt jónak vagy rossznak ítélnénk meg. Az érzéseket lehet jogosnak tekinteni, de az ebből eredő helytelen viselkedést nem. A gyermeknek meg kell tanulnia, hogy lehet valamiről negatív véleménye, de ez nem jogosítja fel arra, hogy kárt tegyen bármiben vagy bárkiben. Szülőként törekedjünk arra, hogy sohasem a gyermeket minősítsük, csak a viselkedését.