Az optimizmus fejleszthető
Napjainkban divatos a hurrá optimizmus, amihez szorosan kapcsolódik a „ne foglalkozzunk a nehézségekkel, tegyünk úgy mintha minden tökéletes lenne és akkor jól fogjuk érezni magunkat” mentalitás. Ez sajnos káros hozzáállás, meg alapozhatjuk vele a későbbi lelki gondjainkat. Az érzéseket elfojtani, újra és újra elhessegetni őket, jelentős erőfeszítésbe kerül. Kicsit olyan mintha egy felfújt úszógumit próbálnánk a víz alatt tartani. Egyre fárasztóbb lenyomni, amikor pedig elengedjük, akkor nagy erővel fog a felszínre bukni, hasonlóan az elnyomott gondolatokhoz és érzésekhez, amelyeket próbálunk ignorálni. Az érzéseink könnyebb felismerésében segít az önismeret.
A negatív érzelmeinknek is szabad teret adni
A rossz érzésekkel muszáj foglalkozni, a gondokat pedig meg kell oldani. Megengedhetjük magunknak néha, hogy szomorúak legyünk, ha a dolgok másképp alakulnak, mint ahogyan szeretnénk. Megélhetjük a negatív érzelmeinket és szabad róla beszélnünk is. Szerencsés, ha erre megtanítjuk a gyermekeinket is.
Az érzéseink kifejezése a párkapcsolatunkban is nagyon fontos. Sokkal több jól működő kapcsolat lehetne, ha beszélnénk arról, ami valójában zajlik bennünk, ha mernénk sebezhetőek lenni. Ha dühösek és szomorúak vagyunk, akkor ki tudnánk mondani mit érzünk, és mit szeretnénk, ahelyett, hogy jelentéktelen apróságokon kötekednénk.
Fontos az önbizalom
Az optimizmus magában foglalja az önbizalmunkat is, mert nem csak abban bízunk, hogy jó dolgok történnek velünk majd, hanem abban is, hogy erre hatást is tudunk gyakorolni. Ez az érzés akkor is velünk marad amikor nem mennek jól a dolgok. Ennek az is része, hogy megkeressük a saját felelősségünket és hibáinkat egy adott történésekben ahelyett, hogy a körülményeket vagy másokat okolnak.
A derűlátás magában foglalja azt is, hogy egy adott dologért mindent megteszünk és ennek eredményeképpen, várjuk a dolgok pozitív kimenetelét. Ha le is írjuk az elérendő céljainkat, az további motivációt jelenthet és könnyebb lesz leküzdeni az akadályokat. Az optimista gondolatok önbeteljesítő jóslatként működhetnek. Az optimizmus kerozin az életünk motorjában.
A derűlátó ember jobban tűri a kudarcokat is
A derűlátó emberek a nehezebb időszakokban is jobban bírják, és a kudarcokat is könnyebben elviselik. Minden helyzetből igyekeznek a legjobbat kihozni. kevésbé szorongok és depresszióra hajlamosak, mindig hisznek benne, hogy a jövő valami jót tartogat a számukra.
Ahhoz, hogy optimistábbak legyünk írhatunk naplót a céljainkról, a legjobb rész célokra bontva. Ez segít motiváltabbak lenni. A legjobb, ha egy kisebb részcél teljesítése után megjutalmazzuk magunkat.
Tartsuk számon az erősségeinket
A nyugtalanító kérdéseket sem kell a szőnyeg alá söpörni. Érdemes őket felírni, hogy később megoldást keressünk rá. Tartsuk számon az erősségeinket és erőforrásainkat és legyünk rá rájuk tudatosak. Néha készítsünk egy leltárt mi mindent tudunk már milyen képességeket tudunk használni és mi az, amiben még szeretnénk fejlődni.
A felbukkanó negatív gondolatokat érdemes egy másik nézőpontból újra értelmezni és optimistább kimenetelűre átfogalmazni. Ezzel megelőzhetjük, hogy a negatív gondolataink újra és újra teret kapjanak és szomorúvá tegyenek.
Tegyük fel magunknak ilyen kérdéseket:
- Mit jelenthet még ez a helyzet vagy élmény?
- Mi az a jó, ami származhat ebből?
- Milyen lehetőségeket tartogathat ez nekem?
- Mit tanulhatok belőle?
- Milyen új képességem alakulhat ki ennek eredményeképpen?
A derűlátás fejleszthető
A derűlátás tanulható. Megtanulhatjuk azt is, hogy valójában minden rosszban lehet valami jó is. A derűlátás nem azt jelenti, hogy többé nem történnek velünk rossz dolgok csak miközben megéljük az azokkal járó fájdalmakat és nehézségeket, tudatában leszünk annak, hogy nem tehetetlen bábok vagyunk. Tudunk tenni magunkért és bízhatunk magunkban. Ez egyfajta életszemlélet. Megválaszthatjuk, hogy miként látjuk a világot, észrevesszük a jó dolgokat, és felismerjük azt, hogy hatásunk van mindenre, és nem utolsósorban mindig van választásunk.