Mit tehetünk az érzelmi kimerültség és az időhiány ellen?

A munka magánélet egyensúlya egyre gyakrabban emlegetett fogalom napjainkban. Kapcsolódik még hozzá az az elvárás is, hogy a siker mércéje, ha mindkét területen maximálisan kiteljesedünk és ebben mindannyian érintettek vagyunk. Ezek a követelmények és a feladatokkal teli mindennapok jó alapot adnak az érzelmi kimerültségnek és a „sohasem vagyok kész” érzésének. A sok elvárás között csoda lenne, ha nem éreznénk magunkat kimerültnek és mindig mindenre jutna időnk, amire csak akarjuk, anélkül, hogy bármely életterületünket elhanyagolnánk.

Kontrol mindenek felett

Miért érezzük úgy, hogy semmire nincsen időnk pedig mindig sietünk? Az okok nem csupán bennünk és a hozzáállásunkban vannak. Számos külső tényező is hatással van ránk. Ezek valójában a mindennapi életünk velejárói, de nem vagyunk rá tudatosak milyen mértékben felelősek az érzelmi kimerültség és az állandó időhiány érzéséért. A tudatosság az, ami segíthet leküzdeni az örökös rohanás és túlterheltség érzést. Kezdjünk el más szemmel nézni arra, amit teljesen természetesnek vettünk.

Az érzelmi kimerültség okai

A rendszernek, amelyben élünk nem célja az egyén támogatása. Ez egy fogyasztói társadalom és a jövő egyre kevésbé tervezhető. Mivel bármi megtörténhet ezért hajlamosak vagyunk túlvállalni magunkat, ami egyenes út a kimerültséghez.  Érdemes tudatosítani, hogy az egész részei vagyunk, amelynek működésébe bele van kódolva a túlterheltség. Ahelyett, hogy olyan dolgokon aggódunk, amelyeken nem tudunk változtatni helyezzük a fókuszt a saját kontrollunkon belülre. Olyan dolgokra figyeljünk, amelyekre hatással tudunk lenni, ha akarunk.

Rohanásban és a feladatok tengerében élünk

Ha nincs mindig valamilyen tervünk vagy célunk, akkor nem érezzük magunkat értékesnek. A tanulmányaink befejeztével belevetjük magunkat a nagybetűs életbe, amelyt karrier és anyagiak szempontjából is meg kell alapozni miközben a társadalmi elvásároknak is meg kell, hogy feleljünk. Folyamatos rohanásban és feladatok tengerében telnek a napjaink és a környezetünk mindenki más is hasonló életet él. Ez tovább erősíti bennünk, hogy ez természetes, hiszen a többiek is így élnek.

Túl keveset pihenünk

A pihenést sajnáljuk magunktól, pedig az elégedett emberek egyik titka, hogy megengedik maguknak a pihenést és kikapcsolódást. A teendőiket rangsorolják és ha kell nemet is tudnak mondani. Ezt mi is választhatjuk. Az első lépés ehhez a mentálisan és fizikailag is egészségesebb élet. Gondoljuk át milyen is az időhöz való viszonyunk.

Az elmúlt 100-150 év technikai fejlődése szédítően gyors volt, amelyhez az emberi agy csak nagyon lassan tud alkalmazkodni. Próbáljuk felvenni a ritmust, az ébren töltött óráinkat kimaxoljuk a feladatokkal. Megtanuljuk az újabb és újabb okoseszközök használatát és igyekszünk feldolgozni a napi szinte ránk zúduló információtengert.

Az érzelmi kimerültség a depresszió jelezheti, hogy nem tudjuk kezelni ezt a felgyorsult fejlődést. Az agyunk és a testünk így közli velünk, hogy nem tudunk ennyi mindent befogadni.

A korábbi technikák nem működnek

Mindez kicsit olyan, mintha egy régi számítógéptől várnánk el, hogy a mai elvárásoknak megfelelő sebességgel működjön. Az oktatási rendszer és az eddigi élettapasztalatunk nem elég a napjainkban ránk zúduló információ áradat feldolgozásához. A korábbi technikák már nem működnek. Stresszkezelés tréning keretei között kaphatunk megoldást a problémára.

Keveset törődünk az önismereti fejlődésünkkel

Félünk elmenni nyaralni vagy munkahelyet váltani, mert azon aggódunk nem tudjuk majd behozni a lemaradást. Félünk az anyagi gondoktó, attól, hogy nem fejlődik majd a vállalkozásunk. Nem érjük el a célunkat. Kicsit olyan mintha egy életre szólóan kimaradnánk valamiből, ha rossz döntést hozunk. Mindeközben a lelkünkkel az önismeretünk fejlesztésével vajmi keveset törődünk, pedig mély önismeret és önelfogadás kell ahhoz, hogy merjük vállalni a saját igényeinket és ki tudjuk zárnia külvilág elvárásait.

Ha egyre kevésbé tudsz örülni és testileg, valamint lelkileg kimerültté válsz azt jelzik, hogy itt az ideje néhány dolgot újraértékelni.