Stresszkezelés tréning

Hogyan oldjuk a stresszt?

Mindannyian láttunk már rémült macskát felgörbített háttal, felborzolt szőrrel, kitágult pupillákkal. A macska reakciója a veszélyt érezve, ami egy kutya megjelenése a látóterében védekező-támadó pózt vesz fel.  A stressz jelei a mi esetünkben nem biztos, hogy ennyire szembetűnők, de a testünkben lezajló változások hasonlóak.

Stresszforrások

A stresszre adott reakciót menekülési ösztönnek is nevezzük, bár a mai kor stresszhelyzetei nem feltétlenül életveszélyt jelentenek, sőt a legritkább esetben van erről szó, a szervezetünk mégis így válaszol. A hétköznapokban számos alkalommal vagyunk stressznek kitéve, mint például a közlekedésben a forgalom, a zsúfoltság miatt. a szomszéd gyerekek hangosan játszanak, hangos zene szól, a munkahelyi stressz sokféle módját talán nem is kell elsorolni, mindenki a sajátján tudja mely tényezőktől rándul össze a gyomra.

A sok stressz megterhelő a szervezetnek

A zavaró körülmények állandó feszültségben tartanak, túlterhelik az idegrendszert, türelmetlenné, szorongóvá tesznek, amely akár a depressziós állapotig fokozódhat.
Stressz okoznak az életünkben a lelkünkben dúló viharok is. Egy-egy élethelyzet például válás, új munkahely, házasságkötés, kisbaba születése, sok feszültséggel jár. A stressz okozói lehetnek kellemesek éppúgy, mint kellemetlenek, a közös bennük, hogy kibillentenek minket az egyensúlyi állapotunkból.

Az állandó feszültség is sokak számára ismert, a találó menedzserbetegség címkét kapta. Az elfoglalt emberek körében gyakori. A szenvedő alany úgy érzi soha nincs kész a feladataival, állandó nyomás alatt van és össze fog roppanni a ránehezedő feladattömeg súlya alatt.

A szervezetünkben stressz hatására felgyorsul a stresszhormonok termelődése, amelynek következményei a szapora szívverés és légzés, emelkedő vérnyomás és verejtékezés. A vérnyomás emelkedésével több vér kerül az izmokba, amely extra energiát ad a meneküléshez, védekezéshez. A feszültséget keltő esemény elmúltával a szervezet működése visszaáll a normál-állapotba. Ha  túl sokáig maradunk ebben a felpörgetett állapotban, akkor az kimerüléshez vezethet és akár egészségügyi károkat is okozhat.

Testi, lelki hatások

A tartósan feszült állapot életminőség romláshoz vezet és számos pszichoszomatikus betegséghez, gyakran okozdepressziót, kiégettséget. A leggyakrabban előforduló lelki eredetű betegségek a fejfájás, gyomorfekély, a magas vérnyomás, az asztma a neurodermatitisz, a reuma.

Stresszkezelés lehetőségek

A stressz egy bizonyos pontig motivál. Az életünk lapos és unalmas lenne, ha soha nem bukkanna fel semmilyen megoldani való kihívás. a másik véglet, amikor már túlnőnek rajtunk a kihívások és úgy érezzük, összecsapnak a fejünk felett a hullámok. Meg kell találnunk a módját, hogyan kezeljük jól a konfliktushelyzeteket, amelynek remek módja a stresszkezelés tréning, amelynek elérhető a gyermekek számára kifejlesztett változata a Kids’ Skills tréning. Érdemes elkerülni a veszélyes látszatmegoldások, mint például a nyugtatók, altatók, illetve élénkítőszerek. A kávé, cigaretta, alkohol és a drogok átmenetileg és látszólag segítenek, de hosszú távon nagy károkat okoznak nem csupán a testben, de a társas kapcsolatokban is.

Első lépésként keressük meg a stressz valódi okát és nézzünk rá mi az, amit meg kell változtatnunk az életünkben ahhoz, hogy, enyhülhessen a nyomás. A rendszeres testmozgás remek feszültségoldó hatású, a futás vagy séta illetve a kerékpározás jó választás.

A tudatos légzés is feszültségoldó hatású. Az egyenletes légzés önműködően csökkenti a stresszhormon jelenlétét a szervezetben. Csökken a vérnyomás és lassul a szívverés. Ha behunyjuk a szemünket és veszünk néhány mély lélegzetet, máris csökkenhet a feszültség.

Ha már egyedül nem tudjuk megoldani és a túlfeszített tempó miatt állandóan feszültek vagyunk kérjük szakember segítségét.