Hogyan küzdjünk meg a stresszel a mindennapokban?

A stressz a túlélésünket szolgálta, amíg a stressz helyzet nem vált szinte állandóvá.  Napjainkban szinte állandó feszültségben élünk, de a jó hír az, hogy nem kell ezt választanunk. Néhány új a hétköznapokban beilleszthető szokással lazíthatunk a feszessé vált életvitelünkön.

Az edzés a legjobb stresszkezelő módszer

Jellemző hogy egy feszültségektől terhes munkanap után nincs kedvünk kikászálódni a fotelból vagy a kanapén elterülés az egyetlen, amire vágyunk. Nem meglepő, hiszen a folyamatos stressz sok energiánkat felemészti. Kutatásokkal igazolták, hogy a jelentősen kevesebbet mozgunk, és ha növekszik a nyomás rajtunk, akkor még a szokásos edzési rutinról is lemondunk. Ez nem éppen a legjobb döntés, mert az edzés lenne a feszültség és a szorongás legjobb oldószere.

A Bristoli egyetem kutatói, irodában dolgozó emellett rendszeresen sportoló önkénteseket kértek fel rá hogy egy skálán jelezzék a hangulatváltozásaikat. A hetente legalább három alkalommal edző kollegák sokkal jobb hangulatról számoltak be és ezt nem befolyásolta, hogy edzőteremben edzettek, futottak, kerékpároztak vagy úsztak. A lényeg hogy mozogtak, ami nem csupán a munkával kapcsolatos stresszt csökkentette az életükben, de az általános közérzetük is javult és az emberi kapcsolataikban is együttműködőbbek voltak.  Vannak, akik a Williams életkészségek © Téning  vagy másnéven  stresszkezelés tréning áldásos hatásaira esküsznek. Ki-ki azt válassza, ami neki működik.

A kiszámíthatóság is sokat segíthet

Szakértők szerint a harmonikus működésünkhöz szükség van napirendre. Ha a napunk visszatérő eseményekből és feladatokból kiszámítható szokás és szabályrendszerből áll, akkor tulajdonképpen leegyszerűsítjük az életünket, ami már önmagában is stresszoldó hatású. Jordan B. Peterson korunk egyik híres pszichiátere szerint már akkor sokat teszünk magunkért, ha kiszámítható ütemben alszunk, illetve reggelizünk ezzel keretet adva a napunknak. Ha az esti lefekvésünk időpontja változó, akkor is érdemes ugyanabban az időben ébredni és az ébredés után rövid idővel zsírban és fehérjében gazdag reggelit fogyasztani. Stresszes állapotban a szervezet számára fontos energiaforrás a cukor. A stresszhormon emeli, a vércukor szintet a májból több cukor kerül a véráramba. A dietetikusok talán nem értenek egyet vele de a testünk számára hasznos a reggeli kávénkat megédesítő cukor. Ha szerencsénk van a munkáltatónk is szervez a számunkra streszkezelés tréninget.

Figyeljünk arra, amit éppen csinálunk

Mindenki számára fontos lenne napi tíz perc meditáció azoknak, akik nagyon sok feladat terheli, a vállukat egy óra kellene belőle. A testet-lelket ellazító, feltöltő meditáció segítségével elkerülhetjük, hogy felőröljön bennünket a stressz. Ehhez a youtubon is találunk segítséget. Hamar rá lehet szokni és egy idő után már kérni fogja a testünk a lazítást.
A szokásos napi tevékenységeinkben hasznos, ha valóban arra figyelünk, amit éppen csinálunk. például a reggeli kávénkat nem csak megszokásból leönjük a torkunkon, hanem az ízére is figyelve élvezzük azt.

Művészeti tevékenységek és rendrakás

Bármilyen művészi tevékenység is, amit végzünk terápiás hatással bír. Festés vagy fafaragás, zenélés vagy írás tulajdonképpen mindegy. A cél hogy spontán legyen és élvezetből tegyük. Cserébe nő az önbizalmunk javul az önértékelésünk ezzel párhuzamosan pedig kevésbé leszünk szorongók.
Sok nő számol be róla, hogy a takarítás rendrakás végére kellemesebben érzi magát. A rendrakással egybekötött selejtezés felfrissít, és új energiákkal tölt fel. A régi energiák kisöprése a lakásból helyet csinál az újnak. A lakásunk megtisztulása és kacattalanítása pedig segít a múltunk elengedésében is, ezzel lelki megtisztuláson megyünk keresztül. A tiszta és rendezett lakás nyugalmat áraszt ahol mi magunk is pihentebbek, stresszmentesebbek lehetünk.
Ha egyedül már nem tudunk megküzdeni a mindennapi stresszel és már kipróbáltuk amit lehetett kérjük szakember, pszichológus segítségét.