Válási mediáció a béke megőrzéséhez

A válás minden résztvevő számára nehéz. Az ember azt hiszi, hogy mindent megtett és lehet, hogy az derül ki, hogy mégsem. Pedig csupán a párunk szemével kell látnunk a világot, ami nem is annyira nehéz.

Egy kapcsolat, ha véget ér önmagában is veszteség mindkét fél számára, ehhez társul még a válóper, ami különösen, ha sokáig tart. Többnyire, mert nem sikerül megegyezni a gyermek láthatáson vagy a vagyonmegosztás áll a lezárás útjában. Mindez nagy terhet ró az érintettekre érzelmileg és anyagilag egyaránt. Nem kötelező, hogy így legyen. Egy kapcsolat, ami szépen indult, zárulhatna méltó módon is.

Amikor az érintettek megoldást keresnek

Ha mindkét fél a megegyezésre törekszik és nem szeretnék egymás dolgát feleslegesen megnehezíteni akkor érdemes a válási mediációt választani. A válási mediáció azon párok számára megoldás akár házastársak akár élettársak, akik úgy érzik a kapcsolatuk már nem megmenthető, de szeretnének békésen elválni és a jövőben is a harmonikus együttműködésre törekednek, ami még fontosabb, ha közös gyermek is született a kapcsolatukból.

A válási mediáció célja a békés megegyezés

A válási mediáció legfontosabb célja a békés megegyezés elősegítése a hosszas minden érintett számára fizikailag, anyagilag és érzelmileg megterhelő válóper helyett. Ez segít elviselni a veszteséget és könnyebbé teszi az életünk új fejezetének megkezdését. A gyermek, illetve gyermekek számára is nagyon fontos, hogy a szülei együtt tudjanak működni egymással és gördülékeny kommunikáció maradjon közöttük. 

A válási mediátor feladata hozzásegíteni a feleket, ahhoz, hogy ha a válás elkerülhetetlen: egyezségre jussanak minden lényeges kérdésben és a házasság közös megegyezéssel való felbontását kérhessék. A saját közös érdekükben és a gyermekek érdekében fenntartsák egymás között a jó kommunikációt és együttműködést.

A mediáció nem terápia

A válási mediáció nem terápia, nem válaszokat keres a miértekre és nem az a feladat, hogy válaszokat nyújtson az érintettek számára. Ők maguk fogják megtalálni a számukra működő megoldásokat. Egyes esetekben több ülés is szükséges lehet. Ha megszületik a minden érintett számára megfelelő megoldás, azt írásban rögzítik.

Ha állandósulnak a konfliktusok és a válást méltósággal a gyermekek számára is minél kevesebb töréssel szeretnénk intézni akkor mindenképpen javasolt semleges szakértő segítségét kérni a folyamathoz, aki végig kísér minden lépést a gyermekelhelyezés, kapcsolattartás, gyermektartás szabályai között.

A nyílt kommunikáció elengedhetetlen

A párkapcsolati gondok megoldásához a nyílt és őszinte kommunikáció a kulcs. Amikor az érintettek nem tudnak már nyíltan beszélni az érzelmeikről és a szükségleteikről a kapcsolat kátyúba kerül. Ilyenkor újra meg kell teremteni a bizalmas, elfogadó légkört, amelyben ismét őszintén kommunikálhatnak egymással. Ha már állandóak a konfliktusok és minden beszélgetés veszekedésbe megy át, beszélnek egymáshoz, de valójában nem hallják meg a másik mondanivalóját akkor eljött az idő a változtatásra.

A kommunikációs zsákutcából a válási mediátor segít kijutni, segít a megfelelő mederben tartani a beszélgetést és arra ösztönzi az érintetteket, hogy a nézőpontjaik, érdekeik összehangolására törekedjenek. A felek így maguk tárják fel a kapcsolatuk milyenségét, számba veszik az erősségeket, gyengeségeket és azt is mi az, amin javítani kellene.

A párkapcsolati krízis lehetőséget kínál a változtatásra, abban az esetben, ha nem a felelőst keressük, hanem a megoldást. Ha sikerül megtalálni a konfliktus okát akkor szinte mindig kiderül, hogy van még remény a kapcsolat helyreállításához. A pár tagjai visszatalálhatnak egymáshoz és új alapokra helyezhetik a kapcsolatukat.

A mediátor segít rálátni a problémákra

A válási mediáció során a szakember segít rálátni a problémák gyökerére és kulcsot ad a megoldáshoz. Az érintettek között javul a kommunikáció, nem megy át személyeskedésbe, egymás hibáztatásába és a kapcsolat újra egyensúlyba kerülhet.

Első lépésként, a felek felkérik a mediátort a közvetítésre és megállapodnak a mediációs ülés időpontjában, illetve a munkadíjban. Az alapozó beszélgetések során a mediátor megismeri a feleket és a motivációikat, megtalálja és megérti a gyökérproblémát és feltérképezi a kompromisszumos megoldások lehetőségeit. A mediátor titoktartásra kötelezett, pártatlan és semleges. A mediációs ülés időtartama 1,5-2 óra, párkapcsolati mediáció esetében több alkalomra van szükség. A mediátor az ülésen segíti a feleket abban, hogy a lehetséges megoldásokra koncentráljanak és közelítsenek egy olyan közös megoldáshoz, amely minden érintett számára elfogadható. A párkapcsolati mediáció során a felek saját maguk alakítják ki a jövőben betartandó játékszabályokat, amelyeket aztán így könnyebb betartani.

Az egyezség írásban rögzítésre kerül

Az egyezség megszületése után minden írásban rögzítésre kerül. A mediációban nyertes-nyertes pozíció kialakítása a cél. A mediáció során a résztvevők új eszközöket is kapnak ahhoz, hogy a jövőben könnyebben találjanak megoldásokat. A jó kapcsolatok kialakításához és fenntartásához elengedhetetlen a másik szemével látni a világot. Ez nem a másik fél igazát jelenti, hanem csupán azt, hogy elfogadjuk, hogy a sajátunkon kívül van másik nézőpont is és annak is van létjogosultsága.