Ezért nehéz a változás

A változásban sokféle érzelem van. Megbújik benne valami bizsergető újdonság a titokzatosság aranyporával meghintve. Bele lehet merülni ebbe az érzésbe, ami képes magával ragadni, hiszen a változás szó hallatán arra asszociálunk, amin változtatni szeretnénk és ennek már előre örülünk. A változás hatására nehézkes, régi helyét átveszi végre valami friss, új és könnyed.

A múlt elengedése is a változás része

Van a változásnak másik oldala is, ami a szédítő sebességű változást megtorpanásra kényszeríti és a ez a nehezebben kivitelezhető része. A változásban sokkal több minden van, mint amit első ránézésre gondolunk. Benne van például a múlt elengedése. A változás egyfajta mozgásban levést, dinamizmust jelent. Valami volt eddig és helyette most valami más lesz. Az új dolog megszületéséhez a régit el kell, hogy engedjük, ami egyáltalán nem olyan könnyű és emellett még szelektálást is igényel.

Meg kell határoznunk:

  • Pontosan min is akarunk változtatni?
  • Milyen irányba változzon ez az adott dolog?

Ezeket nem is olyan könnyű meghatározni.

A változás magával hozza az önvizsgálat kérdését is. Az átértékelés során szembe kell nézni azzal is hogy van amit eddig esetleg rosszul csináltunk. Másképpen kell reagálni, mint ahogyan eddig tettük. Ezzel gyakorlatilag ítéletet hozunk saját magunk és a tetteink fölött. Fontos, hogy ha az az ítélet születik, hogy „igen, valóban rosszul csináltam” akkor ne merüljünk el az önostorozás és hibáztatás mocsarába. Inkább merítsünk erőt belőle, ami segít tovább haladni a változás felé.

A változásnak tettekben is meg kell nyilvánulnia

Annak beismerése, hogy hibáztunk jó dolog, de ez csupán annyit jelent, hogy az akkori tudásunkkal ennyit tudtunk csinálni, ezt tudtuk választani. Ha korábban felismerjük, hogy ez így nem volt helyes akkor korábban választottunk volna mást. Örüljünk, hogy végre eljutottunk erre a pontra és most már tudjuk jobban csinálni, mint eddig. Ebből következik, hogy ezentúl másképp kell reagálnunk, mint ahogyan eddig tettük. Itt már valóban energiát kell beletennünk és ez egyáltalán nem megy mindig könnyen, hiszen már tettekben kell, hogy megnyilvánuljon a változás.

Ha megváltozunk olyanokat fogunk tenni, amit eddig még nem tettünk és talán olyat is amit eddig elítéltünk és nem értettünk egyet vele, de már megváltoztattuk róla nézőpontunkat. Talán van olyan dolog is amin eddig felháborodtunk vagy közömbösek voltunk iránta, most mégis megváltozott a véleményünk róla. Talán nem is a saját ítéletünk volt az eddigi. az is lehet, hogy csupán másoltuk a szüleinkét vagy valaki másét.

Az egész rendszert érinti

Ha egy ponton sikerül változtatni, akár holisztikus szemléletben az egész rendszer meg fog változni, hiszen, ha egy elem megváltozik akkor az egészet újra kell értelmezni. A gondolkodásunkat teljes egészében újra kell huzalozni. Ehhez nagyfokú önismeretre van szükség, amelyet akár tréning formájában is fejleszthetünk.

Mindezeken elgondolkodva valódi válaszokat kaphatunk a kérdésre, hogy csak vágyunk a változásra, beszélünk róla vagy hajlandóak vagyunk tenni is érte, hiszen ez egy cselekvő valóság, ahol a tettek mezejére lépve tudjuk bizonyítani az elkötelezettségünket, bármiről is legyen szó. Ha a szándékot tettekre váltjuk olyan erőtartalékokra bukkanhatunk önmagunkban, amelyről talán nem is sejtettük, hogy rendelkezünk vele.