Az önismeret fontos a sikerhez vezető úton

Az önismeret egy olyan önmagunkra irányuló lelki folyamat, amely során rálátunk a személyiségünk sokszínűségére, értékeire és arra is mely területeken érdemes fejlődnünk. Megismerjük személyiségünk tulajdonságait, képességeinket, szándékainkat, érzelmeinket, gondolatainkat és mindezek működését.

Az önismeret és az önbecsülés összefüggenek

Az önismerethez kapcsolódik még az önbecsülés is, ami az önmagunk elfogadása, az erősségeink felismerése és elismerése, az énkép pedig az önmagunkról alkotott kép összességében. Az önmagunk megismerésének útján haladva ezek alkotják az önismeretünk építőköveit. A személyiségfejlődésünkhöz elengedhetetlen, hogy a valóság és a saját magunkról alkotott kép minél jobban közelítse egymást, mert ha ez nem valósul meg akkor alulértékelhetjük magunkat és a képességeinket, emellett pedig a lehetőségeinket sem látjuk meg. Sőt akár azt gondolhatjuk, hogy érdemtelenek vagyunk a jó dolgokra, mert azok csak másoknak járnak. A hibás önismeret a célkitűzéseinket is leblokkolja, mert nehezen tudunk olyan célt kitűzni, ami ténylegesen elérhető a számunkra. Aki alulértékeli önmagát az mindig kisebb célokat tűz ki, mint amire a képességei egyébként predesztinálnák. Akár önismereti tréning keretében szakember segítségét igénybe véve is fejleszthető a személyiségünk, önismeretünk.

A hibás önértékelés gondot okozhat

Ritkábban de előfordul, hogy túlértékeljük magunkat ez esetben szomorúan kell megtapasztalnunk a várt eredmény elmaradását. A tehetségkutatók válogatóin erre láthatunk vicces példákat is. Az ilyen helyeken mindig felbukkannak az önjelölt sztárok, akik nem látják reálisan a képességeiket.

Önmagunk megismeréséhez mindig szükség van őszinteségre, hogy azokra a tulajdonságainkra is rálássunk, amelyek felismerése fájdalmas lehet. Az önismereti folyamatot ideális esetben önelfogadás kíséri. Összefoglalva az önismeret arra ad választ, hogy ki vagyok én és milyen vagyok. Az egyén rálát a saját személyisége összetevőire, határaira és lehetőségeire, viselkedésének mozgatórugóira, motivációira képessé válva arra, hogy helyesen ítélje meg a saját szerepét és hatását az emberi kapcsolataiban.

 Az önismeret különböző megvalósulási szintjei:

Az első szint az adottságokkal és a képességekkel kapcsolatos. A tudásunk, akaraterőnk, érdeklődési köreink, felkészültségünk, megszerzett ismereteink a kudarcok elviselésével kapcsolatos viselkedésünk, mind idetartozik.

A második szint mélyebb történeti szintet jelent, a ránk korábban, például a gyermekkorunkban ható élményekkel függ össze. Mindezek az élmények el vannak raktározódva a tudatalattinkban és észrevétlenül befolyásolhatják a jelenlegi működéseinket, törekvéseinket, érzéseinket, szándékainkat, valamint a viselkedésünket. Ez azzal is összefüggésben van, hogy a jelenlegi cselekedeteinknél el tudjuk-e érni a kitűzött céljainkat.

A harmadik szint az önismeret társas szintje és azt mutatja meg, hogyan tudunk megfelelni a társas szerepeinkben velünk szemben támasztott követelményeknek, elvárásoknak. Milyennek látnak minket mások és ez mekkora mértékben egyezik a saját magunkról alkotott képpel. Az énideál az elképelés arról amilyenek szeretnénk lenni. Azok a vágyott tulajdonságok, amelyeket csodálunk ás vágyunk, hogy birtokoljuk őket, vágyunk olyanná válni. Fontos, hogy az énideál és az énkép között minél kisebb legyen a különbség, mert minél inkább közelíti egymást ez a kettő, annál egészségesebb önbizalommal rendelkezünk.