Az önismereti fejlődés előnyei
Hajlamosak vagyunk rá, hogy robotpilóta üzemmódban éljük az életünket, pedig, ha energiát fektetünk az önismeret fejlesztésbe akkor lehetővé válik, hogy felelősséget vállaljunk az érzelmeinkért, gondolatainkért és tetteinkért. A tudatosabb kapcsolat önmagunkkal számos előnnyel jár.
Az önismeret folyamatosan fejleszthető
Az önismeret magában foglalja önmagunk különböző aspektusainak tudatossá tételét a jellemünkre, viselkedésünkre és az érzéseinkre vonatkozóan. Fontos készség, amelyet némi odafigyeléssel folyamatosan fejleszthetünk. A mindennapi taposómalomban való talpalás könnyen közömbössé tehet minket a környezetünkkel szemben. Passzívvá válhatunk a másokkal szembeni kapcsolódásokban, pedig az érzelmi intelligencia és az érzelmeink szabályozása a legértékesebb emberi tulajdonságok közé tartozik. Az önismeret ennek az intelligenciának az alapját képezi. Akár önismereti tréning keretei között is fejleszthetjük ezt a tudásunkat.
Az önismeret segítségével növekszik a tisztánlátásunk
Vannak helyzetek amikor nem sikerül láncon tartani a bennünk élő haragos sárkányt és megbántunk másokat, holott nem állt szándékunkban. Ilyenkor elönt a szégyen és bizonyára mi magunk is sértődtünk már meg amikor olyan visszajelzést kaptunk, amit nem éreztünk jogosnak. Ezek napi szinten megtörténnek velünk és abban az esetben tudunk belőle profitálni, fejlődni általa, ha figyelmet szentelünk önmagunk megértésének. Ahogyan fejlődik az önismeretünk úgy növekszik a tisztánlátásunk és változik az értékrendünk.
- Mit tartunk helyesnek és helytelennek?
- Milyen motivációink vannak? Mi a mozgatórugója a cselekedeteinknek?
- Melyek a berögzült szokásaink, amelyeket automatikusan végzünk?
- Melyek azok a dolgok, amelyek erős érzelmeket váltanak ki bennünk?
- Mi az, ami a számunkra nagyon könnyű és mi az a mi kihívást jelent?
Az éntudatosság pszichológiai elmélete szerint a tudatosságnak azon a szintjén vagyunk, amely lehetővé teszi a az érzelmeink megfigyelését és felülbírálását, ezzel pedig mi dönthetünk arról, hogy bizonyos dolgokra hogyan reagálunk. Nem az a legfontosabb mi történik velünk, hanem az, hogy mi arra hogyan reagálunk. Ha az önismeretünk elér egy bizonyos szintet megfigyelve és beazonosítva az ösztönös reakcióinkat, érzelmeinket akkor képessé válhatunk azokat az irányításunk alá vonni. Ha pontosan tudjuk kik vagyunk az segít meglátni mit kell tenni a fejlődésünk érdekében.
Az önismereti munka során fény derülhet a képesség beli hiányosságainkra, amelyek a párkapcsolati vagy munkahelyi gondjainkat okozzák. A személyiségfejlesztéshez hasznos válaszolnunk az alábbi kérdésekre.
- Melyek a gyenge pontjaim, amelyek lelassítanak?
- Melyek az erősségeim, amelyekből profitálhatok?
- Melyek a hibás beidegződéseim, amelyek nélkül hatékonyabb lehetnék az életem minden területén?
- Milyen motivációim vannak?
A válaszok megadásakor törekedjünk őszinteségre és ne az egónk válaszoljon.
Az önismeret fejlesztés segít beazonosítani a fejlődési lehetőségeinket, pozitív hatással van a gondolkodásmódunkra, az önbecsülésünkre és az életszemléletünkre.
- Az önismeret segítségével pozitív egyben realista attitűdre tehetünk szert.
- A fejlődés és a változás az életünk részévé válhat. a gyenge pontok felkutatásával gyorsabban fejlődhetünk.
- Növekedhet az önbizalmunk és javulhat az önértékelésünk.
- Nagyobb lesz a stressztűrő képességünk és jobb döntéseket hozhatunk.
- Megbocsájthatjuk magunknak a tökéletlenségeinket.