Tegyünk minden nap mentális egészségünkért

Mentális egészségünkre sokféle veszély leselkedik: a világunk szédítően gyors tempója okozta stressz, a folyamatosan növekvő elvárások, az egzisztenciális kihívások, és mindezekre rátesz még a járványhelyzet is egy lapáttal. Mindezek mellett az ártalmas szokásainkkal is tovább rontjuk a helyzetünket.

Túl sok közösségi média

A legtöbben túl sokat használjuk a közösségi médiát. Naponta számos alkalommal azon kapjuk magunkat, hogy megint az üzenőfalon lógunk, görgetjük frissítjük, nehogy lemaradjunk valamiről. Mindeközben olyan videókat, olyan párbeszédeket követünk nyomon, amelyek semmilyen plusz információt nem nyújtanak, sok értékes időt elrabolva hasznosa tevékenységektől. Minden, ami túl sok ártalmas lehet: ha sokat eszünk, ha sokat iszunk, a túl sok közöségi média használat viszont a kutatások szerint kiemelkedően káros hatással van az egészségünkre. Azzal, hogy mások alaposan válogatott, retusált képekkel illusztrált életét, mindennapjait figyeljük a sajátunkat indokolatlanul unalmasnak érezhetjük, ami elégedetlenséghez vezet. Ha elkezdünk e-helyett végre a magunk dolgaira figyelni az sokkal több örömet fog teremni.

Túlzó önkritika

A legtöbben túl kritikusak saját magukkal szemben. Folyamatosan bírálják önmagukat és leginkább a hibáikat veszik górcső alá. Mindaz pedig ahogyan magunkra gondolunk, ahogyan magunkról beszélünk teremti az életünket, mintegy ön beteljesítő jóslatként működve. Emellett a negatív gondolataink másokra is hatással vannak, így, ha mi saját magunkat leértékeljük, a számukra már nem is marad más választás, minthogy ugyanezt tegyék. A magunkról alkotott kép hatással van arra is ahogyan a világ történéseit értékeljük. Negatív önértékeléssel, negatív gondolkodással a körülöttünk zajló történéseket is negatívan tudjuk értékelni, sajnos még azokat is, amelyek valójában nem azok. Mindig abból kapunk többet amire a fókuszt helyezzük. Ha tudatosan a jó dolgokra figyelünk akkor csodálatos módon több kerül majd elénk belőle.

Kevés önismeret

Sokan küzdenek azzal a nézőponttal, hogy semmin nem tudnak változtatni, ami azért nagyon hátrányos, mert ezzel már ki is adták a kezükből az irányítást. Ha felismerjük, hogy mindent, ami velünk történik mi magunk irányítunk azzal már vissza is vettük a kormányt. Hasznos, ha dolgozunk az önismeretünkön, felismerjük és elismerjük miben vagyunk jók és melyek azok a területek, ahol van még hová fejlődni. Nem cél hibátlannak lenni elég, ha tudatosak vagyunk rá, hogy minden helyzetből van kiút. Tulajdonságaink, nézőpontjaink és véleményünk is pozitív irányba változhat az idők során és ha valódi változást szeretnénk akkor nem szégyen mind ehhez szakember segítségét kérni.  Az életünk hajójának mi magunk vagyunk a kormányosai, de meg kell, hogy ragadjuk azt a kormányt.

Kevés mozgás

Az aktív, sportos életmód nem csak a megjelenésünkre és a fizikai egészségünkre van hatással. A rendszeres mozgás, ha még egészséges táplálkozással is kiegészül a lelki jólétünket is nagymértékben befolyásolja. A mozgás során a testünk endorfint termel, vagyis boldogsághormont, ami gondoskodik róla, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben. A mozgással járó élénkebb vérkeringés az agy vérellátását is segíti, ami a gondolkodásunkat is segíti. Így tehát ha a sporttól jobban nézünk ki és okosabbak is leszünk akkor növekszik az önbizalmunk és összességében sokkal jobban fogjuk magunkat érezni a bőrünkben.

Túl sok feszültség

Kutatásokban igazolták, hogy a sok családi veszekedés hosszú távon depresszióhoz és más kellemetlenségekhez vezethet. A családból hozott negatív konfliktuskezelési minták pedig rossz irányba befolyásolják a másokkal való konfliktuskezelési módjainkat. Természetes, hogy vannak olyan konfliktusok, amelyek feloldásához nem elég egy bocsi, de annak sincsen semmi értelme, hogy hogy heteken, hónapokon, sőt éveken át görgessünk magunk előtt egy sérelmet. A megoldáshoz vezető úton minden érintettnek érdemes lépéseket tennie. Nem okos dolog csakis az egyik fél vállára tenni a felelősséget. A másik fél hálás lesz, ha megkönnyítjük a dolgát és oldjuk a feszültséget.

Kevés alvás

A kevés alvás is okozhat egészségügyi problémákat, mentális nehézségeket. A testünknek elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű pihenés és alvás. Nem csupán nyűgössé és durcássá tesz a kevés alvás, de rosszabbul is érezzük majd magunkat a bőrünkben. Szomorúvá és lehangolttá válunk és a depressziós tüneteink is erősödhetnek. Az alvásigényünk különböző, de általánosságban elmondható, hogy körülbelül hét óra alvásra szüksége van mindannyiunk szervezetének.

Ha a fentieket lehetőség szerint betartjuk akkor a testileg és lelkileg egyaránt kiegyensúlyozottabbá válhatunk.