Párkapcsolati problémák és megoldásuk
A párkapcsolatok az elején szinte minden esetben tele vannak dinamizmussal. Leginkább egymás értékeire koncentrálunk, aztán valahogy elfelejtjük ezt hogyan kell. Eltávolodunk egymástól, a kapcsolat unalmassá és szürkévé válik, a tűz kialszik és belesüllyedünk a hétköznapok taposómalmába.
Féltékenység, kételkedés
A féltékenység, bizalmatlanság is felütheti a fejét. Kételkedni kezdünk magunkban vajon elegendőek vagyunk-e a párunknak vagy valaki más jobban megfelelne neki. Sajnos ez, ha van rá valódi okunk, ha nincs, mindenképpen mérgező a kapcsolatra nézve. Gyanakvóvá, bizalmatlanná tesz és akár a megszálltságig fokozódhat ez az érzés. A féltékenység nagyon erős negatív érzelem, ezért folyamatosan rombolja a kapcsolatot. A pár tagjai távolodni kezdenek egymástól és egyre több vita bukkan fel. A féltékeny fél gyanúsítgatja a másikat, alaptalanul bizalmatlan vele szemben, ezzel eltaszítja magától.
Hűtlenség esetén elárultnak érezhetjük magunkat. A bizalmunkat eljátszották, hátba támadtak. Mindezt az a személy tett velünk, akibe minden bizalmunkat fektettük. Ez egy nehezen és lassan gyógyuló lélekseb, mintha minden jó, amit eddig kaptunk semmissé válna és a csak az üresség tátongana a helyén. Kilátástalanság és szeretetlenség járhat át testileg lelkileg és talán azt is elhisszük, hogy nem is vagyunk szerethetők. az egész világra haragszunk saját magunkra a párunkra és a harmadik félre is. Itt csak az őszinteség segíthet.
Megoldatlan konfliktusok
A megoldatlan konfliktusok is mérgezhetik a kapcsolatot. Minden apróságon viták robbanhatnak ki. Az elégedetlenség egymással szemben folyamatosan növekedhet, már semmi nem jó a mit a másik csinál. Az elégedetlenség folyamatosan növekszik, a szóbeli megbántások mindennaposok. A helyzet napról napra nehezebbnek tűnik. Ha másképp nem megy érdemes párkapcsolati tanácsadó segítségét igénybe venni a megoldáshoz.
A kommunikáció is akadozhat. Sok a félreértés a feltételezés, elvárások és elégedetlenség a másik féllel szemben. Ki nem mondott sérelmek, elnyelt feszültségek.
A várva várt kisbaba érkezése is komoly próbatétel elé állíthatja a párokat. Olyan érzések bukkanhatnak a felszínre, amelyek létezéséről eddig talán sejtelmünk sem volt. Hasonló nehézségekkel járhat, ha nem érkezik a gyermekáldás. Ebben az estben is érdemes szakember segítségét kérni.
A szülők túl nagy befolyása
A szülők túlzott befolyása is okozhat kellemetlenségeket a párkapcsolatban. Néha úgy érezhetjük a párunk túl sokat látogatja a szülői házat nélkülünk. Az édesanyja főztje jobban ízlik neki és olyan kérdésekben is kikéri a tanácsát, ami csak rátok tartozik.
A múltbéli kapcsolatokból hozott sérülések is erősen kihatnak a jelenlegi kapcsolatra. A fel nem dolgozott sérelmek hatására konfliktushelyzetben úgy bánhatunk a kedvesünkkel mintha ő bántott volna meg minket a múltban is.
A nagy korkülönbség a pár tagjai között is okozhat nézeteltéréseket, ami a különböző érdeklődési körből és eltérő célokból fakad. A gyerekvállalás körüli különbségek is nagyok lehetnek és ez rombolhatja a kapcsolatot.
Amikor a közös gyermekek felnőnek és kirepülnek szintén nehéz helyzet elé állíthatja a pár tagjait, hiszen ki kell tölteniük a gyermekek által hagyott űrt. Új célokat kell kitűzni, új közös tevékenységeket kell találni, ami közelebb hozhatja a pár tagjait egymáshoz.
Legyünk hajlandóak a fejlődésre
Sokan úgy látják, hogy az őket érintő probléma egyedi dolog és másoknak biztosan sokkal könnyebb. Nyilvánvalóan mindenki a saját gondjait érzi a legnehezebbnek, mégis számos olyan tipikus probléma van, ami egy kis odafigyeléssel, nézőpontváltoztatással könnyedén megoldható. Ha készek vagyunk tenni a kapcsolatunkért, hajlandóak vagyunk a fejlődésre akkor esélyt adunk arra, hogy évtizedek múltán is boldogság honolhasson az otthonunkban, párkapcsolatunkban. Számos gondot megoldhatunk még mielőtt kialakulnának vagy elmélyülnének.
Ismerjük meg a párunk szeretetnyelvét
A legjobb, ha mindig teszünk a kapcsolatunkért, készek vagyunk változni és nyitottak maradunk a fejlődésre, ezzel biztosítva évtizedek múltán is az esélyt a boldogságra. Gyakori gond a kapcsolatokban, hogy a felek nem ismerik egymás szeretetnyelvét így nem tudják mire vágyik. Ezen segíthet a megfelelő kommunikáció: szemrehányás és követelőzés nélkül, egymás nagyszerűségét elismerve. Lássuk meg a párunk értékeit és dicsérjük is meg őt amikor annak helye van. Ezzel nem csupán ő fogja magát jobban érezni, de mi is boldogabbak leszünk. Az apró figyelmességek és a kis ajándékok is építik a kapcsolatot, nem utolsó sorban pedig az együtt töltött minőségi idő. Ezek nélkül sokan magukra hagyatva, elhanyagolva érzik magukat. Ehhez kérhetjük párkapcsolati tanácsadó segítségét.
Ha úgy érezzük valami hiányzik akkor érdemes leülni egy tisztázó beszélgetésre, elmondva egymásnak mi az, ami hiányzik és hogyan lehet változtatni ezen. Melyek azok a fontos dolgok, amelyektől szeretve érezzük magunkat. Tettek, szavak, érintések, apró meglepetések, kettesben töltött idő…ezek mindannyiunk számára fontosak, ez adja a lelki táplálékot a kapcsolatban.